تجهیزات آزمایشگاهی

انواع پی اچ متر ها (pH Meter)

پی اچ متر یا PH متر ابزاری است که برای اندازه گیری اسیدیته یا قلیایی محلول استفاده می شود – همچنین به عنوان pH شناخته می شود. pH واحد اندازه گیری است که میزان اسیدیته یا قلیایی را توصیف می کند. در مقیاس 0 تا 14 اندازه گیری می شود.

اطلاعات کمی که با اندازه گیری pH ارائه می شود میزان فعالیت یک اسید یا پایه را از نظر فعالیت یون هیدروژن بیان می کند. مقدار pH یک ماده مستقیماً با نسبت یون هیدروژن [H +] و یون هیدروکسیل [OH-] مرتبط است. اگر غلظت H بیشتر از OH- باشد ، این ماده اسیدی است. اندازه گیری pH کمتر از 7 است. اگر غلظت OH از H بیشتر باشد ، ماده اولیه با مقدار pH بیشتر از 7 است. اگر مقادیر مساوی یون های H و OH وجود داشته باشد ، ماده خنثی است ، با pH برابر 7. اسیدها و پایه ها به ترتیب یون های هیدروژن و هیدروکسیل آزاد دارند. رابطه بین یون های هیدروژن و یون های هیدروکسیل در محلول معین برای مجموعه ای از شرایط ثابت است ، یا با دانستن دیگری می توان تعیین کرد.

معنی ” PH” به چه معنی است؟

اصطلاح pH از نماد ریاضی برای لگاریتم منفی و “H” ، از نماد شیمیایی هیدروژن از “p” گرفته شده است.
‏pH سنج یا پی اچ متر یک ابزار علمی است که فعالیت یون هیدروژن را در محلول های مبتنی بر آب اندازه گیری می کند ، و نشانگر اسیدیته یا اساسی آن است که به صورت pH بیان می شود. [2] pH متر اختلاف پتانسیل الکتریکی بین یک الکترود pH و یک الکترود مرجع را اندازه گیری می کند و بنابراین pH متر را گاهی اوقات به عنوان “pH سنج پتانسیومتری” می نامند. تفاوت پتانسیل الکتریکی مربوط به اسیدیته یا pH محلول است. [3] pH متر در بسیاری از برنامه ها از آزمایشگاه آزمایشگاهی گرفته تا کنترل کیفیت استفاده می شود

اندازه گیری pH

با استفاده از شاخص های pH ، می توان میزان pH را بدست آورد که با تغییر در pH ، رنگ تغییر می کند. این شاخص ها از نظر صحت محدودیت هایی دارند و تفسیر صحیح آن در نمونه های رنگی یا تیره مشکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *